Pozew do trybunału radomskiego dla starszych ziemskich chełmsko-bełskich względem zawyżenia wymiaru pogłównego Żydom z Lipska i Narola

Stanisław Lipski z Lipska skarbnik buski nawiązując do swojej wcześniejszej manifestacji pozywa do trybunału skarbowego w Radomiu starszych ziemskich chełmsko-bełskich Heszlę Doktorowicza i Zelika Herszkowicza z Chełma, Abrahama Pietruszkę i Elo Haskielowicza z Bełza, Marka Doktorowicza, Nochyma Herszkowicza z Hrubieszowa, że na mocy swojego dekretu odłączyli od kahałów w Lipsku i Narolu nowo założone miasteczko Lubyczę (przy wsi Werzchrata, tj. Wierszczyca), obciążając bez zgody Żydów z Lipska i Narola obowiązkiem zapłaty pogłównego na rzecz Józefa Ustrzyckiego rotmistrza chorągwi pancernej województwa bełskiego, powudując przez wiele lat szkody tychże Żydów, ponadto zarzuca im przeznaczanie na własny uzytek pobieranego pogłównego (poza ustaloną taryfą).

Archiwum: Archiwum Państwowe w Lublinie (APL)
Zespół: Księgi grodzkie chełmskie (KGCH)
Sygnatura: APL, KGCH 138, s. 152rv
Data wytworzenia: 28.03.1740
Miejsce powstania: Bełz
Nazwy geograficzne: Bełz, Busk, Chełm, Hrubieszów, Lipsko (pow. lubaczowski), Lubycza Królewska, Narol, Radom
Relację o położeniu do ksiąg grodzkich chełmskich zdał 27 IV 1740 woźny Chrinko Lebedowski.